WEConnect International va HAMROH strategik hamkorlikni yo‘lga qo‘ydi
WEConnect International va HAMROH O‘zbekistonda ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash hamda Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha strategik hamkorlikni yo‘lga qo‘ymoqda
Bugungi kunda butun dunyoda inklyuziv iqtisodiyot va ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash masalalariga tobora ko‘proq e’tibor qaratilmoqda. Ushbu global tendensiyaga javoban WEConnect International va HAMROH strategik hamkorlik boshlanganini e’lon qildi. Tashabbusning asosiy maqsadi — ayollar rahbarlik qilayotgan kompaniyalarni qo‘llab-quvvatlash va ular uchun O‘zbekistonda hamda butun Markaziy Osiyo mintaqasida yangi imkoniyatlar yaratishdan iborat.
2026-yil 13-may kuni tomonlar o‘zaro Anglashuv Memorandumini imzoladilar. Hujjat ayollar tadbirkorligini rivojlantirish, kompaniyalarni korporativ xaridlarga tayyorlash va xalqaro bozorlarga chiqish imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha uzoq muddatli hamkorlikni nazarda tutadi. Mazkur hamkorlik Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi mintaqaviy aloqalarni mustahkamlashda ham muhim qadam bo‘lishi kutilmoqda.
Imzolangan kelishuvga muvofiq, WEConnect International O‘zbekistonga xalqaro miqyosda tan olingan Women’s Business Enterprise (WBE) sertifikatsiya tizimidan foydalanish imkoniyatini, shuningdek global korporativ xaridorlar va xalqaro kompaniyalar tarmog‘iga kirishni taqdim etadi. Bu orqali ayollarga tegishli korxonalar transmilliy korporatsiyalar, davlat tuzilmalari va inklyuziv yetkazib beruvchilar bilan ishlashga qiziqish bildirayotgan xalqaro tashkilotlar o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkoniga ega bo‘ladilar.
Tashabbusni amalga oshirish bo‘yicha milliy hamkor sifatida HAMROH faoliyat yuritadi. Tashkilot davlat institutlari, moliyaviy tashkilotlar va tadbirkorlik hamjamiyati bilan o‘zaro hamkorlik imkoniyatlaridan foydalangan holda O‘zbekistondagi ishlarni muvofiqlashtiradi. Mamlakatning barcha 14 hududida faoliyat yuritayotgan HAMROH xalqaro sertifikatsiyadan o‘tish va keyinchalik korporativ xaridlarda ishtirok etishga qiziqqan ayol tadbirkorlarni aniqlash, tayyorlash va qo‘llab-quvvatlash bilan shug‘ullanadi.
Hamkorlikning asosiy yo‘nalishlaridan biri maxsus dastur yaratish bo‘ladi. Ushbu dastur ayollarga tegishli korxonalarga zamonaviy xalqaro talablarga moslashish hamda mahalliy va xalqaro ishlab chiqarish va yetkazib berish zanjirlarining to‘laqonli ishtirokchisiga aylanishiga yordam berishga qaratilgan.
Dastur bir nechta yo‘nalishlarni qamrab oladi. Jumladan, ESG standartlariga muvofiqlik, biznesning moliyaviy va operatsion tuzilmasini shakllantirish, xarid hujjatlarini tayyorlash, auditga tayyorgarlik va kompaniyalarni korporativ yetkazib beruvchi standartlariga moslashtirish bo‘yicha ko‘mak ko‘rsatiladi. Bundan tashqari, dastur ishtirokchilari ichki va xalqaro bozorlarga chiqish uchun ham tayyorgarlikdan o‘tish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Hamkorlik doirasida tashkilotlar ta’lim va mentorlik tashabbuslarini yo‘lga qo‘yish, sertifikatsiyaga tayyor kompaniyalar bazasini shakllantirish, qo‘shma forumlar, savdo missiyalari va biznes-matchmaking dasturlarini tashkil etishni ham rejalashtirmoqda. Qo‘shimcha ravishda, tomonlar davlat organlari, moliyaviy muassasalar, xalqaro rivojlanish hamkorlari va xususiy sektor vakillari bilan hamkorlikni kengaytirishni maqsad qilgan.
Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Tojikiston kabi davlatlar bilan mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratiladi. Ushbu hamkorlik butun Markaziy Osiyo miqyosida ayollar biznesini qo‘llab-quvvatlashning yanada barqaror tizimini yaratishga xizmat qilishi kutilmoqda.
“Ushbu hamkorlik O‘zbekiston va butun Markaziy Osiyodagi ayol tadbirkorlarning iqtisodiy salohiyatini ro‘yobga chiqarishga bo‘lgan umumiy sadoqatimizni aks ettiradi. HAMROH’ning milliy miqyosdagi qamrovi va yillik xarid hajmi 4 trillion dollardan ortiq bo‘lgan 180 dan ziyod korporativ ishtirokchini o‘z ichiga olgan global tarmog‘imizni birlashtirish orqali biz ayollar kompaniyalarining korporativ yetkazib berish zanjirlariga kirishi va ularning barqaror rivojlanishi uchun real imkoniyatlar yaratmoqdamiz”, — deydi WEConnect International bosh direktori va hammuassisi Elizabet A. Vaskes.
Hamkorlik natijasida O‘zbekistonda xalqaro miqyosda tan olingan ilk WBE sertifikatsiya mexanizmini ishga tushirish rejalashtirilmoqda.Turli sohalardagi kompaniyalar, jumladan xizmat ko‘rsatish, ta’lim, sog‘liqni saqlash, ishlab chiqarish va professional xizmatlar yo‘nalishidagi korxonalar tayyorgarlik va sertifikatsiyadan o‘tish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Ustuvor yo‘nalishlardan biri sifatida ayollar tomonidan boshqariladigan kompaniyalarning O‘zbekiston hududida faoliyat yuritayotgan banklar, korporatsiyalar, xalqaro tashkilotlar, elchixonalar hamda boshqa institutsional xaridorlar uchun mahsulot va xizmatlar yetkazib berishga tayyorligini rivojlantirish belgilangan.
“Ushbu hamkorlik HAMROH’ning O‘zbekistonda ayollar tadbirkorligining kuchli va barqaror ekotizimini yaratish bo‘yicha uzoq muddatli qarashlarini aks ettiradi. Bizning ustuvor vazifamiz — nafaqat ayollarga biznes boshlashda ko‘maklashish, balki kompaniyalarni kengaytirish, ularni xarid jarayonlarida ishtirok etishga tayyorlash va real korporativ hamda institutsional imkoniyatlardan foydalanishlariga yordam berishdir. WEConnect International bilan birgalikda biz xalqaro standartlar, bozorga kirish imkoniyatlari va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish orqali ayollar biznesini mustahkamlaymiz”, — deydi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari maslahatchisi, diplomat va HAMROH kuzatuv kengashi a’zosi Nozimaxon Davletova.
Memorandumning amal qilish muddati 2029 yil may oyigacha belgilangan. Tomonlar ushbu kelishuv mintaqada inklyuziv iqtisodiy o‘sishni, ayollarning moliyaviy imkoniyatlarini kengaytirishni hamda xususiy sektor rivojini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan tashabbuslarni birgalikda rivojlantirish niyatini aks ettirishini ta’kidladilar.
WEConnect International haqida
WEConnect International — ayol tadbirkorlarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan xalqaro notijorat tashkilot bo‘lib, u dunyo bo‘ylab yirik korporativ, davlat va xalqaro xaridorlar bilan hamkorlik qiladi.
Tashkilot tarmog‘i umumiy yillik xarid hajmi 4 trillion dollardan ortiq bo‘lgan 180 dan ziyod kompaniyani birlashtiradi. WEConnect International 135 dan ortiq mamlakatda faoliyat yuritadi va kamida 51 foizi ayollarga tegishli, ular tomonidan boshqariladigan va nazorat qilinadigan kompaniyalarga Women’s Business Enterprise sertifikatini taqdim etadi. Bugungi kunda tashkilotning global tarmog‘iga ayollarga tegishli 20 000 dan ortiq kompaniya kiradi.

WEConnect International и HAMROH объединяют усилия для поддержки женского бизнеса
WEConnect International и HAMROH запускают страт егическое партнёрство для поддержки женского предпринимательства в Узбекистане и развития регионального сотрудничества в Центральной Азии
Сейчас во всём мире всё больше внимания уделяется инклюзивной экономике и поддержке женского предпринимательства. Отвечая на этот тренд, WEConnect International и HAMROH объявили о начале стратегического партнёрства. Главная цель инициативы — поддержать компании, которыми руководят женщины, и открыть для них новые возможности как в Узбекистане, так и во всём Центральноазиатском регионе.
13 мая 2026 года стороны подписали Меморандум о взаимопонимании, который предусматривает долгосрочное сотрудничество в сфере развития женского предпринимательства, подготовки компаний к корпоративным закупкам и расширения доступа к международным рынкам. Партнёрство также станет важным шагом в укреплении регионального взаимодействия между странами Центральной Азии.
Согласно подписанному соглашению, WEConnect International предоставит Узбекистану доступ к своей международно признанной системе сертификации Women’s Business Enterprise (WBE), а также к глобальной сети корпоративных закупщиков и международных компаний. Благодаря этому предприятия, принадлежащие женщинам, смогут выстраивать сотрудничество с транснациональными корпорациями, государственными структурами и международными организациями, заинтересованными в работе с инклюзивными поставщиками.
Национальным партнёром по реализации инициативы выступит HAMROH. Организация будет координировать работу в Узбекистане, используя своё взаимодействие с государственными институтами, финансовыми организациями и предпринимательским сообществом. Благодаря присутствию во всех 14 регионах страны HAMROH займётся поиском, подготовкой и сопровождением женщин-предпринимателей, заинтересованных в прохождении международной сертификации и дальнейшем участии в корпоративных закупках.
Одним из центральных элементов сотрудничества станет создание специальной программы. Её задача заключается в том, чтобы помочь предприятиям, принадлежащим женщинам, соответствовать современным международным требованиям и стать полноценными участниками локальных и международных цепочек производства и поставок.
Программа будет охватывать несколько направлений, включая соответствие ESG-стандартам, выстраивание финансовой и операционной структуры бизнеса, подготовку закупочной документации, обеспечение готовности к аудиту и адаптацию компаний к корпоративным стандартам поставщиков. Кроме того, участницы программы смогут получить подготовку к выходу как на внутренние, так и на международные рынки.
В рамках партнёрства организации также планируют запускать образовательные и менторские и нициативы, формировать пул компаний, готовых к сертификации, организовывать совместные форумы, торговые миссии и программы бизнес-матчмейкинга. Дополнительно стороны намерены расширять взаимодействие с государственными органами, финансовыми учреждениями, международными партнёрами по развитию и представителями частного сектора.
Особое внимание будет уделено развитию регионального сотрудничества с такими странами, как Казахстан, Кыргызстан и Таджикистан. Ожидается, что взаимодействие позволит создать более устойчивую систему поддержки женского бизнеса на уровне всей Центральной Азии.
«Это сотрудничество отражает нашу общую приверженность раскрытию экономического потенциала женщин-предпринимателей в Узбекистане и по всей Центральной Азии. Объе диняя национальный охват HAMROH с нашей глобальной сетью, включающей более 180 корпоративных участников с совокупным объёмом закупок свыше 4 триллионов долларов, мы создаём реальные возможности для выхода женских компаний к корпоративным цепочкампоставок и их устойчивого роста», — отметила Элизабет А. Васкез, генеральный директор и сооснователь WEConnect International.
В результате сотрудничества в Узбекистане планируется запуск первого международнопризнанного механизма WBE-сертификации. Подготовку и сертификацию смогут пройти компании из различных отраслей, включая сферу услуг, образование, здравоохранение, производство и профессиональные сервисы.
Одним из приоритетов станет развитие готовнос ти компаний, управляемымиженщинами, поставлять свою продукцию для банков, корпораций, международных организаций, посольств и других институциональных закупщиков, работающих на территории Узбекистана.
«Это партнёрство отражает долгосрочное видение HAMROH по созданию сильной и устойчивой экосистемы женского предпринимательства в Узбекистане. Наш приоритет — не только поддержка женщин в открытии бизнеса, но и помощь в масштабировании компаний, подготовке к участию в закупках и получении доступа к реальным корпоративным и институциональным возможностям. Вместе с WEConnect International мы укрепляем женский бизнес через международные стандарты, доступ к рынкам и развитие регионального сотрудничества», – подчеркнула Нозимахон Давлетова, советник руководителя Администрации Президента Узбекистана, дипломат и член наблюдательного совета HAMROH.
Срок действия меморандума рассчитан до мая 2029 года. Стороны подчёркивают, что соглашение отражает их общее намерение совместно развивать инициативы, способствующие инклюзивному экономическому росту, финансовому расширению возможностей женщин и развитию частного сектора в регионе.
О WEConnect International
WEConnect International – международная некоммерческая организация, деятельность которой направлена на расширение экономических возможностей женщин-предпринимателей через сотрудничество с крупными корпоративными, госуда рственными и международными закупщиками по всему миру. Сеть организации объединяет более 180 компаний-участников с совокупным ежегодным объемом закупок свыше 4 триллионов долларов.
WEConnect International работает более чем в 135 странах и предоставляет сертификацию Women’sBusiness Enterprise компаниям, которые как минимум на 51% принадлежат, управляются и контролируются женщинами. Сегодня глобальная сеть организации включает более 20 000 компаний, принадлежащих женщинам.