Hamroh va Uzum tadbirkor ayollarga yangi imkoniyatlar yaratmoqda
Hamroh - xotin-qizlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash kompaniyasi Uzum Market bilan hamkorlikda O‘zbekistonning turli hududlaridan, shu jumladan Hamroh hamrohligida bo‘lgan tadbirkor ayollarning mahsulotlari to‘plangan "Ayollarga g‘amxo‘rlik bilan" to‘plamini taqdim etdi. Bo‘limni to‘g‘ridan-to‘g‘ri ilovaning bosh sahifasi va Uzum Market saytidan topish mumkin.
To‘plamda kiyim-kechak, aksessuarlar va to‘qimachilikdan tortib oziq-ovqat, hayvonot va uy-ro‘zg‘or buyumlarigacha bo‘lgan turli toifadagi mahsulotlar mavjud. Foydalanuvchilar yangi mahalliy brendlarni kashf etishlari va ularning yaratuvchilari tarixi bilan tanishishlari uchun assortiment muntazam ravishda yangilanadi.
— Bizning vazifamiz — ayollarga nafaqat o‘z biznesini boshlashda yordam berish, balki biznesni rivojlantirishning har bir bosqichida qo‘llab-quvvatlashni topishdir. Uzum bilan hamkorlik tufayli ayollar uchun yangi imkoniyatlar paydo bo‘lmoqda: keng auditoriyaga chiqish, ekspertlardan ta’lim olish va loyihalarni kengaytirish uchun grant yordamini olish,  deydi Hamroh bosh direktori Dilfuza Nurmatova.
— Tadbirkor ayollarni qo‘llab-quvvatlash mamlakat kelajagiga investitsiya ekaniga ishonamiz. Uzum Market O‘zbekistondagi eng yirik e-commerce platformasi sifatida ayollarning o‘sishi va rivojlanishiga yordam beradigan vositalarni yaratadi, Hamroh bilan hamkorlik esa bu qo‘llab-quvvatlashni yanada tizimli qiladi, — dedi Uzum kompaniyasining kommunikatsiyalar va ESG bo‘yicha direktori Mariya Skorik.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashabbusi "Oila va xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qaroriga muvofiq ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash va inklyuziv raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishga qaratilgan Hamroh va Uzum strategik hamkorligi doirasida amalga oshirilmoqda. Loyiha nafaqat to‘plamni ishga tushirishni, balki tadbirkor ayollar uchun grantlarni, shuningdek, ta’lim dasturini o‘z ichiga oladi: 2025-yilda elektron tijorat bo‘yicha 12 ta, 2026-yilda esa butun mamlakat bo‘ylab yana 24 ta master-klasslar o‘tkaziladi. Spikerlar orasida Hamroh mentorlari va Uzum Market ekspertlari ham qatnashadilar.

Hamroh и Uzum создают новые возможности для женщин-предпринимателей
Программа Hamroh по поддержке женщин-предпринимателей совместно с Uzum Market представила коллекцию «С заботой о женщинах», в которую вошли изделия предпринимательниц со всей Узбекистана, включая участниц программы Hamroh. Раздел можно найти напрямую на главной странице приложения и на сайте Uzum Market.
В коллекции представлены товары разных категорий — от одежды, аксессуаров и текстиля до продуктов питания, товаров для животных и бытовых предметов. Ассортимент регулярно обновляется, чтобы пользователи могли открывать для себя новые местные бренды и узнавать истории их создателей.
— «Наша задача — не только помочь женщинам начать свой бизнес, но и обеспечить поддержку на каждом этапе его развития. Благодаря сотрудничеству с Uzum появляются новые возможности: доступ к широкой аудитории, обучение у экспертов и получение грантовой поддержки для расширения проектов», — говорит генеральный директор Hamroh Дильфуза Нурматова.
— «Мы верим, что поддержка женщин-предпринимателей — это инвестиция в будущее страны. Uzum Market, как крупнейшая e-commerce платформа в Узбекистане, создаёт инструменты для роста и развития женщин, а сотрудничество с Hamroh делает эту поддержку более системной», — добавляет директор по коммуникациям и ESG Uzum Мария Скорик.
Проект реализуется в рамках стратегического партнёрства Hamroh и Uzum, направленного на поддержку женского предпринимательства и развитие инклюзивной цифровой экономики, в соответствии с инициативой Президента Республики Узбекистан и Указом «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы поддержки семьи и женщин».
Проект включает не только запуск коллекции, но и предоставление грантов, а также образовательную программу: в 2025 году пройдут 12 мастер-классов по электронной коммерции, а в 2026 году ещё 24 мастер-класса по всей стране. Среди спикеров — наставники Hamroh и эксперты Uzum Market.