O‘zbekistondan tadbirkor ayollar WorldFood Istanbul 2025 xalqaro ko‘rgazmasida ishtirok etdi
2025-yil 2–5-sentabr kunlari ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash dasturi (WESP) ishtirokchilari — Hamroh kompaniyasi, BMT Taraqqiyot Dasturi (UNDP) va Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamkorligida, Coca-Cola kompaniyasi ko‘magida — Turkiyada bo‘lib o‘tgan 33-Xalqaro oziq-ovqat sanoati ko‘rgazmasi WorldFood Istanbul 2025da ishtirok etdilar.
WorldFood Istanbul — dunyoning 40 dan ortiq davlatidan oziq-ovqat ishlab chiqaruvchilar, distribyutorlar, chakana savdo vakillari va soha mutaxassislarini birlashtiruvchi yetakchi xalqaro maydon bo‘lib, global bozorga chiqish va istiqbolli biznes aloqalar o‘rnatish uchun muhim platforma hisoblanadi.
Delegatsiya tarkibiga O‘zbekistonning turli hududlarida faoliyat yuritayotgan, xususan, nonvoychilik va qandolat mahsulotlari ishlab chiqarish, meva-sabzavotlarni qayta ishlash, baliqchilik va ommaviy ovqatlanish sohalarida ishlayotgan ayollar kiritildi. Coca-Cola kompaniyasi ko‘magida bu ishtirokchilar birinchi bor ushbu nufuzli xalqaro ko‘rgazmaga tashrif buyurib, oziq-ovqat sanoatidagi global tendensiyalar, zamonaviy qadoqlash usullari va mahsulotni xorijiy bozorga chiqarish strategiyalari bilan yaqindan tanishdilar.
Foto: Hamroh - xotin-qizlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash kompaniyasi
Tashrifning eng muhim jihatlaridan biri — ishtirokchilarning potensial hamkorlar bilan aloqalar o‘rnatishi bo‘lib, bu ularning eksport imkoniyatlarini kengaytirishga va biznesini rivojlantirishga xizmat qiladi.
Safar yakunida delegatsiya Turkiyaning Chorlu shahrida joylashgan Coca-Cola İçecek (CCI) zavodiga tashrif buyurdi. 1997-yilda tashkil etilgan ushbu zavod 127 000 m² maydonda joylashgan bo‘lib, 8 ta to‘ldirish liniyasi va 8 ta in’ektsion uskunaga ega. Bu yerda Coca-Cola, Fanta, Sprite va Fuse Tea kabi mashhur ichimliklar ishlab chiqariladi. Zavodning yiliga 100 millionta qadoq ishlab chiqarish quvvati mavjud bo‘lib, mintaqada asosiy yetkazib beruvchilardan biri sanaladi.
Zavod 2020-yilda Zero Waste sertifikatini olgan va 2023-yilda 4,8 MVt quvvatga ega ilk shamol turbinasini ishga tushirgan — bu esa korxonaning barqarorlik va samaradorlikka sodiqligini ko‘rsatadi.
Tashrif davomida ishtirokchilar ilg‘or boshqaruv tajribalari, xodimlar tayyorlov tizimi, barqaror rivojlanish tamoyillari, sifat nazorati va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash jarayonlari bilan tanishdilar. Bu ular uchun yangi bilim va g‘oyalar manbai bo‘ldi.
Foto: Coca-Cola O‘zbekiston
Delegatsiya uchun ilhomlantiruvchi uchrashuvlardan biri bu Coca-Cola jamg‘armasi tomonidan Turkiyada qo‘llab-quvvatlanadigan “My Sister Project” dasturi vakillari bilan bo‘lib o‘tgan suhbat bo‘ldi. Dastur ayollarga murabbiylik va grantlar orqali nafaqat biznes ko‘nikmalarini rivojlantirishda, balki jamiyat va iqtisodiyotdagi faol ishtirokini kuchaytirishda yordam bermoqda.

Women Entrepreneurs from Uzbekistan participate in WorldFood Istanbul 2025 International Exhibition
From September 2 to 5, 2025, participants of the Women’s Entrepreneurship Support Program (WESP) — implemented by Hamroh Company in partnership with the United Nations Development Programme (UNDP) and the Ministry of Economy and Finance, and supported by The Coca-Cola Company — took part in the 33rd International Food Products & Processing Technologies Exhibition, WorldFood Istanbul 2025, held in Türkiye.
WorldFood Istanbul is a leading international platform that brings together food producers, distributors, retail representatives, and industry experts from over 40 countries. It serves as an important hub for entering global markets and establishing promising business connections.
The delegation included women entrepreneurs from various regions of Uzbekistan working in bakery and confectionery production, fruit and vegetable processing, fisheries, and the food service industry. With the support of The Coca-Cola Company, these participants attended the prestigious international exhibition for the first time, gaining first-hand insights into global food industry trends, modern packaging solutions, and strategies for entering foreign markets.
A key highlight of the visit was the participants’ establishment of connections with potential partners, which will help expand their export opportunities and support further business development.
At the end of the trip, the delegation visited the Coca-Cola İçecek (CCI) plant located in Çorlu, Türkiye. Established in 1997, the facility covers an area of 127,000 m² and is equipped with 8 filling lines and 8 injection molding machines. It produces well-known beverages such as Coca-Cola, Fanta, Sprite, and Fuse Tea. With an annual production capacity of 100 million packages, the plant is one of the key suppliers in the region.
The facility received a Zero Waste Certificate in 2020 and launched its first 4.8 MW wind turbine in 2023, demonstrating the company’s commitment to sustainability and efficiency.
During the visit, participants were introduced to advanced management practices, employee training systems, principles of sustainable development, quality control, and food safety assurance processes. The experience served as a valuable source of new knowledge and ideas for their future business growth.
One of the most inspiring meetings for the delegation was a discussion with representatives of the “My Sister Project”, supported in Türkiye by the Coca-Cola Foundation. The program helps women not only develop their business skills through mentorship and grants, but also strengthen their active participation in society and the economy.