O‘zbekistondan tadbirkor ayollar WorldFood Istanbul 2025 xalqaro ko‘rgazmasida ishtirok etdi
2025-yil 2–5-sentabr kunlari ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash dasturi (WESP) ishtirokchilari — Hamroh kompaniyasi, BMT Taraqqiyot Dasturi (UNDP) va Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamkorligida, Coca-Cola kompaniyasi ko‘magida — Turkiyada bo‘lib o‘tgan 33-Xalqaro oziq-ovqat sanoati ko‘rgazmasi WorldFood Istanbul 2025da ishtirok etdilar.
WorldFood Istanbul — dunyoning 40 dan ortiq davlatidan oziq-ovqat ishlab chiqaruvchilar, distribyutorlar, chakana savdo vakillari va soha mutaxassislarini birlashtiruvchi yetakchi xalqaro maydon bo‘lib, global bozorga chiqish va istiqbolli biznes aloqalar o‘rnatish uchun muhim platforma hisoblanadi.
Delegatsiya tarkibiga O‘zbekistonning turli hududlarida faoliyat yuritayotgan, xususan, nonvoychilik va qandolat mahsulotlari ishlab chiqarish, meva-sabzavotlarni qayta ishlash, baliqchilik va ommaviy ovqatlanish sohalarida ishlayotgan ayollar kiritildi. Coca-Cola kompaniyasi ko‘magida bu ishtirokchilar birinchi bor ushbu nufuzli xalqaro ko‘rgazmaga tashrif buyurib, oziq-ovqat sanoatidagi global tendensiyalar, zamonaviy qadoqlash usullari va mahsulotni xorijiy bozorga chiqarish strategiyalari bilan yaqindan tanishdilar.
Foto: Hamroh - xotin-qizlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash kompaniyasi
Tashrifning eng muhim jihatlaridan biri — ishtirokchilarning potensial hamkorlar bilan aloqalar o‘rnatishi bo‘lib, bu ularning eksport imkoniyatlarini kengaytirishga va biznesini rivojlantirishga xizmat qiladi.
Safar yakunida delegatsiya Turkiyaning Chorlu shahrida joylashgan Coca-Cola İçecek (CCI) zavodiga tashrif buyurdi. 1997-yilda tashkil etilgan ushbu zavod 127 000 m² maydonda joylashgan bo‘lib, 8 ta to‘ldirish liniyasi va 8 ta in’ektsion uskunaga ega. Bu yerda Coca-Cola, Fanta, Sprite va Fuse Tea kabi mashhur ichimliklar ishlab chiqariladi. Zavodning yiliga 100 millionta qadoq ishlab chiqarish quvvati mavjud bo‘lib, mintaqada asosiy yetkazib beruvchilardan biri sanaladi.
Zavod 2020-yilda Zero Waste sertifikatini olgan va 2023-yilda 4,8 MVt quvvatga ega ilk shamol turbinasini ishga tushirgan — bu esa korxonaning barqarorlik va samaradorlikka sodiqligini ko‘rsatadi.
Tashrif davomida ishtirokchilar ilg‘or boshqaruv tajribalari, xodimlar tayyorlov tizimi, barqaror rivojlanish tamoyillari, sifat nazorati va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash jarayonlari bilan tanishdilar. Bu ular uchun yangi bilim va g‘oyalar manbai bo‘ldi.
Foto: Coca-Cola O‘zbekiston
Delegatsiya uchun ilhomlantiruvchi uchrashuvlardan biri bu Coca-Cola jamg‘armasi tomonidan Turkiyada qo‘llab-quvvatlanadigan “My Sister Project” dasturi vakillari bilan bo‘lib o‘tgan suhbat bo‘ldi. Dastur ayollarga murabbiylik va grantlar orqali nafaqat biznes ko‘nikmalarini rivojlantirishda, balki jamiyat va iqtisodiyotdagi faol ishtirokini kuchaytirishda yordam bermoqda.

Женщины-предприниматели из Узбекистана приняли участие в международной выставке WorldFood Istanbul 2025
• WorldFood Istanbul 2025: Новые возможности для женщин предпринимателей
С 2 по 5 сентября 2025 года участники программы поддержки женского предпринимательства (WESP) — компания Hamroh, Программа развития ООН (UNDP) и Министерство экономики и финансов Республики Узбекистан — при поддержке компании Coca-Cola приняли участие в 33-й Международной выставке пищевой промышленности WorldFood Istanbul 2025, прошедшей в Турции.
WorldFood Istanbul — это ведущая международная площадка, объединяющая производителей продуктов питания, дистрибьюторов, представителей розничной торговли и отраслевых экспертов более чем из 40 стран мира. Выставка является важной платформой для выхода на глобальные рынки и установления перспективных деловых связей.
В состав делегации вошли женщины-предприниматели из разных регионов Узбекистана, работающие в сферах хлебопекарного и кондитерского производства, переработки фруктов и овощей, рыбного хозяйства и общественного питания. Благодаря поддержке компании Coca-Cola участницы впервые посетили эту престижную международную выставку, где смогли познакомиться с глобальными тенденциями пищевой индустрии, современными методами упаковки и стратегиями вывода продукции на зарубежные рынки.
Одним из ключевых аспектов визита стало установление контактов с потенциальными партнёрами, что способствует расширению экспортных возможностей участниц и развитию их бизнеса.
По завершении поездки делегация посетила завод Coca-Cola İçecek (CCI), расположенный в городе Чорлу (Турция). Основанный в 1997 году, завод занимает территорию площадью 127 000 м² и оснащён 8 линиями розлива и 8 инъекционными установками. Здесь производятся такие популярные напитки, как Coca-Cola, Fanta, Sprite и Fuse Tea. Производственная мощность предприятия составляет 100 миллионов упаковок в год, что делает его одним из ключевых поставщиков в регионе.
В 2020 году завод получил сертификат Zero Waste, а в 2023 году была запущена первая ветровая турбина мощностью 4,8 МВт, что свидетельствует о приверженности предприятия принципам устойчивого развития и эффективности.
В ходе визита участники ознакомились с передовыми управленческими практиками, системой подготовки персонала, принципами устойчивого развития, процессами контроля качества и обеспечения пищевой безопасности. Этот опыт стал для них ценным источником новых знаний и идей.
Фото: Coca-Cola Узбекистан
Одной из самых вдохновляющих встреч для делегации стала беседа с представителями программы My Sister Project, поддерживаемой Фондом Coca-Cola в Турции. Программа помогает женщинам не только развивать бизнес-навыки через наставничество и гранты, но и усиливать их активное участие в жизни общества и экономики.