Hamroh va Uzum O‘zbekistondagi tadbirkor ayollarni qo‘llab-quvvatlash uchun sa’y-harakatlarni birlashtirmoqda
Ayollar biznesi uchun Hamroh va Uzum hamkorligi
Bugun O‘zbekistonda tadbirkor ayollarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida "Hamroh" kompaniyasi va "Uzum" milliy raqamli ekotizimi o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolanishi bo‘lib o‘tdi.
Toshkent, 10-iyun – "Hamroh" ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash kompaniyasi va "Uzum" milliy raqamli ekotizimi strategik sheriklik boshlanganini e’lon qildi. Tomonlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining "Oila va xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qarorini amalga oshirish va inklyuziv raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishga ko‘maklashish uchun sa’y-harakatlarini birlashtiradi.
Hamkorlik doirasida "Uzum Market" marketpleysida alohida bo‘lim tashkil etilib, unda tadbirkor ayollar, jumladan, "Hamroh" tomonidan qo‘llab-quvvatlash dasturlari doirasida hamrohlik qilayotgan ayollarning mahsulotlari namoyish etiladi. Xotin-qizlar tomonidan ishlab chiqarilayotgan va sotilayotgan mahsulotlarga e’tibor qaratish maqsadida "Uzum" kompaniyasi "Hamroh" bilan hamkorlikda reklama kampaniyasini yo‘lga qo‘yadi. Shuningdek, butun mamlakat bo‘ylab tadbirkor ayollar "Uzum" ekotizimi ekspertlari tomonidan o‘tkaziladigan o‘quv sessiyalariga kirish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. O‘quv mavzulari onlayn savdo, tovarlarni ilgari surish va biznesni rivojlantirish uchun raqamli vositalardan foydalanish asoslarini qamrab oladi. Bundan tashqari, o‘z biznesini boshlamoqchi yoki kengaytirmoqchi bo‘lgan xotin-qizlar uchun 1 milliard so‘m miqdorida grant jamg‘armasi tashkil etiladi.
"Butun mamlakat bo‘ylab tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash biz uchun shunchaki missiya emas, balki kundalik ishning bir qismidir. Bugungi kunda Uzum Market'da 16 mingdan ortiq sotuvchi o‘z biznesini rivojlantirmoqda, ularning har ikkinchisi uchun marketpleysda mahsulot sotish birinchi biznesga aylandi," – deydi "Uzum" asoschisi va bosh direktori Djasur Djumayev. – Biz biznesining hajmi va geografiyasidan qat’i nazar, barcha tadbirkorlar uchun logistika va IT infratuzilmasini qurmoqdamiz. Biz Uzum'da barqaror o‘sish teng imkoniyatlardan boshlanishini aniq bilamiz va butun mamlakat bo‘ylab ayollarni o‘z bizneslarini rivojlantirishga intilishlarida qo‘llab-quvvatlashdan mamnunmiz."
"Hamroh ayollarga o‘z salohiyatini ro‘yobga chiqarishga yordam berish uchun yaratilgan. Uzum bilan hamkorlik – bu oldinga qo‘yilgan ulkan qadam: biz shunchaki vositalar va ta’lim emas, balki o‘z biznesingizni boshlash yoki kengaytirish uchun haqiqiy imkoniyat taqdim etamiz. Ishonchimiz komilki, butun mamlakat bo‘ylab ayollar uchun bu raqamli iqtisodiyotga kirish nuqtasi bo‘ladi", – deydi "Hamroh" kompaniyasi bosh direktori Dilfuza Nurmatova.
Ma’lumot uchun
"Hamroh" – O‘zbekistonda tadbirkor ayollar uchun bepul maslahatlar beradigan birinchi kompaniyadir. Kompaniya, shuningdek, shaffof shartlarda imtiyozli kreditlar olishga ko‘maklashadi. Kompaniya to‘siqlarni yengib o‘tish va yuqori natijalarga erishish uchun zarur resurslarni taqdim etish orqali ayollarni muvaffaqiyatli biznes yuritishga ilhomlantirishga intiladi.
"Uzum" – bu jismoniy shaxslar va kichik va o‘rta biznes uchun fintech, e-commerce va bank servislarini birlashtirgan O‘zbekiston raqamli ekotizimi: u marketpleys, ekspress-yetkazib berish servisi, klassik va raqamli banklar, BNPL-servis, avtomobil sotib olish platformasi, shuningdek, tadbirkorlar uchun ilovalarni o‘z ichiga oladi. Uzum servislaridan har oyda O‘zbekistonning 17 milliondan ortiq aholisi foydalanadi.

Hamroh и Uzum объединяют усилия для поддержки женщин-предпринимателей в Узбекистане
Сегодня в Узбекистане состоялось подписание Меморандума о сотрудничестве между компанией «Hamroh» и национальной цифровой экосистемой «Uzum», направленного на поддержку женщин-предпринимателей.
Ташкент, 10 июня — компания «Hamroh» по поддержке женского предпринимательства и национальная цифровая экосистема «Uzum» объявили о начале стратегического партнёрства. Стороны объединят усилия для реализации постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы поддержки семьи и женщин», а также для содействия развитию инклюзивной цифровой экономики.
В рамках сотрудничества на маркетплейсе «Uzum Market» будет создан специальный раздел, где будут представлены товары женщин-предпринимателей, в том числе участниц программ поддержки «Hamroh». С целью привлечения внимания к продукции, производимой и реализуемой женщинами, компания «Uzum» совместно с «Hamroh» запустит рекламную кампанию.
Кроме того, женщины-предприниматели по всей стране получат доступ к обучающим сессиям, проводимым экспертами экосистемы «Uzum». Тематика обучения охватит основы онлайн-торговли, продвижение товаров и использование цифровых инструментов для развития бизнеса. Также для женщин, планирующих начать или расширить свой бизнес, будет создан грантовый фонд в размере 1 миллиарда сумов.
«Поддержка предпринимателей по всей стране для нас — это не просто миссия, а часть повседневной работы. Сегодня на Uzum Market более 16 тысяч продавцов развивают свой бизнес, и для каждого второго из них продажа товаров на маркетплейсе стала первым бизнесом», — говорит основатель и генеральный директор «Uzum» Джасур Джумаев. — «Мы создаём логистическую и IT-инфраструктуру для всех предпринимателей вне зависимости от масштаба и географии их бизнеса. В Uzum мы чётко понимаем, что устойчивый рост начинается с равных возможностей, и рады поддерживать женщин по всей стране в их стремлении развивать собственный бизнес.»
«Компания “Hamroh” создана для того, чтобы помогать женщинам реализовать свой потенциал. Сотрудничество с Uzum — это большой шаг вперёд: мы предоставляем не просто инструменты и обучение, а реальные возможности для запуска или расширения собственного бизнеса. Мы уверены, что для женщин по всей стране это станет точкой входа в цифровую экономику», — отметила генеральный директор компании “Hamroh” Дилфуза Нурматова.
«Hamroh» — первая в Узбекистане компания, предоставляющая бесплатные консультации женщинам-предпринимателям. Компания также содействует получению льготных кредитов на прозрачных условиях. «Hamroh» стремится вдохновлять женщин на успешное ведение бизнеса, помогая преодолевать барьеры и предоставляя необходимые ресурсы для достижения высоких результатов.
«Uzum» — цифровая экосистема Узбекистана, объединяющая финтех, e-commerce и банковские сервисы для физических лиц, а также малого и среднего бизнеса. В неё входят маркетплейс, сервис экспресс-доставки, традиционные и цифровые банки, BNPL-сервис, платформа для покупки автомобилей, а также приложения для предпринимателей. Ежемесячно сервисами Uzum пользуются более 17 миллионов жителей Узбекистана.